IPP129N10NF2SAKMA1
DigiKey Part Number
448-IPP129N10NF2SAKMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP129N10NF2SAKMA1
Description
TRENCH >=100V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 12A (Ta), 52A (Tc) 3.8W (Ta), 71W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
EDA/CAD Models
IPP129N10NF2SAKMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 30µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
28 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1300 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 71W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12.9mOhm @ 30A, 10V