IPQC65R017CFD7XTMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IPQC65R017CFD7XTMA1 |
Description | HIGH POWER_NEW |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 650 V 136A (Tc) 694W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-22 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 3.08mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 236 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12338 pF @ 400 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 694W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V | Supplier Device Package PG-HDSOP-22 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 17mOhm @ 61.6A, 10V |