IPTC026N12NM6ATMA1
DigiKey Part Number
448-IPTC026N12NM6ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPTC026N12NM6ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPTC026N12NM6ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPTC026N12NM6ATMA1
Description
TRENCH >=100V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 120 V 26A (Ta), 222A (Tc) 3.8W (Ta), 278W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-16-2
EDA/CAD Models
IPTC026N12NM6ATMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.6mOhm @ 115A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 169µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
88 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6500 pF @ 60 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 278W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
120 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
8V, 10V