IPW65R150CFDAFKSA1
DigiKey Part Number
IPW65R150CFDAFKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPW65R150CFDAFKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 22.4A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 22.4A (Tc) 195.3W (Tc) Through Hole PG-TO247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPW65R150CFDAFKSA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
86 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2340 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max)
195.3W (Tc)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
150mOhm @ 9.3A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 900µA