IPZ40N04S53R1ATMA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 2 480
Datasheet
N-Channel 40 V 40A (Tc) 71W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8
Infineon TLE5109D Magnetic Angle Sensors | Digi-Key Daily
IPZ40N04S53R1ATMA1
DigiKey Part Number
IPZ40N04S53R1ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPZ40N04S53R1ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPZ40N04S53R1ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPZ40N04S53R1ATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 40A 8TSDSON
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IPZ40N04S53R1ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
41 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2310 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
71W (Tc)
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TSDSON-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
7V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.1mOhm @ 20A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3.4V @ 30µA