IRFH6200TRPBF
DigiKey Part Number
IRFH6200TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
IRFH6200TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
IRFH6200TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFH6200TRPBF
Description
MOSFET N-CH 20V 49A/100A 8PQFN
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 20 V 49A (Ta), 100A (Tc) 3.6W (Ta), 156W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRFH6200TRPBF Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.1V @ 150µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
230 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±12V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10890 pF @ 10 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3.6W (Ta), 156W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Supplier Device Package
8-PQFN (5x6)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.95mOhm @ 50A, 10V