IRFR24N15DTRPBF
DigiKey Part Number
IRFR24N15DTRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
IRFR24N15DTRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
IRFR24N15DTRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFR24N15DTRPBF
Description
MOSFET N-CH 150V 24A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 24A (Tc) 140W (Tc) Surface Mount TO-252AA (DPAK)
EDA/CAD Models
IRFR24N15DTRPBF Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
890 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
140W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
TO-252AA (DPAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
95mOhm @ 14A, 10V