IN-P32TATRGB
DigiKey Part Number
1830-1116-2-ND - Tape & Reel (TR)
1830-1116-1-ND - Cut Tape (CT)
1830-1116-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IN-P32TATRGB
Description
LED RGB CLEAR 4PLCC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red, Green, Blue (RGB) 624nm Red, 525nm Green, 468nm Blue LED Indication - Discrete 2.2V Red, 3.2V Green, 3.2V Blue 4-PLCC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IN-P32TATRGB Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V Red, 3.2V Green, 3.2V Blue
Mfr
Current - Test
20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
630nm Red, 530nm Green, 470nm Blue
Configuration
Common Anode
Package / Case
4-PLCC
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
1.90mm