IO-C14SP-63
DigiKey Part Number
1937-IO-C14SP-63-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IO-C14SP-63
Description
IEC C14 SCREW ON PANEL MOUNT W.
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IO-C14SP-63 Models
Category
Number of Positions
3
Manufacturer
IO Audio Technologies
Filter Type
Unfiltered - Commercial
Packaging
Bulk
Accomodates a Fuse
No
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Connector Style
IEC 320-C14
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.50mm x 19.50mm
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC