IVT-S-500-U3-I-CAN2-12/24
DigiKey Part Number
4423-IVT-S-500-U3-I-CAN2-12/24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IVT-S-500-U3-I-CAN2-12/24
Description
CURRENT SENSOR SHUNT 500A
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 500A 3 Channel Shunt Bidirectional Module
Category
Linearity
0.01%
Mfr
Accuracy
±0.4%
Series
Voltage - Supply
5.5V ~ 40V
Packaging
Tray
Current - Supply (Max)
80mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C