DBMP25PJK87
DBMP25PJK87
DBMP25PJK87
DigiKey Part Number
1003-3001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBMP25PJK87
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Board Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C