DLM2-96RW6B
DLM2-96RW6B
DLM2-96RW6B
DigiKey Part Number
1003-1654-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DLM2-96RW6B
Description
CONN RCPT 96POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96 Connector Receptacle, Hermaphroditic Contacts Panel Mount Black
Category
Number of Columns
12
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Mounting Type
Panel Mount
Series
Termination
Solder
Packaging
Bulk
Features
Actuating Camshaft Socket, Shielding, Zero Insertion Force (ZIF)
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Hermaphroditic Contacts
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Number of Positions
96
Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C