DPG30C200PB
DigiKey Part Number
DPG30C200PB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPG30C200PB
Description
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO-220-3
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 15A Through Hole TO-220-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.26 V @ 15 A
Manufacturer
IXYS
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Standard
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A