IXFH60N50P3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 45
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 497
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 237
N-Channel 500 V 60A (Tc) 1040W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH)
IXFH60N50P3
DigiKey Part Number
238-IXFH60N50P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH60N50P3
Description
MOSFET N-CH 500V 60A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
96 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6250 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
1040W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-247AD (IXFH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
100mOhm @ 30A, 10V