IXFH96N20P
DigiKey Part Number
IXFH96N20P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH96N20P
Description
MOSFET N-CH 200V 96A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 96A (Tc) 600W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
145 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4800 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
600W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
TO-247AD (IXFH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
24mOhm @ 500mA, 10V