IXFR140N20P
DigiKey Part Number
IXFR140N20P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFR140N20P
Description
MOSFET N-CH 200V 90A ISOPLUS247
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 90A (Tc) 300W (Tc) Through Hole ISOPLUS247™
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
240 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7500 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
ISOPLUS247™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
22mOhm @ 45A, 10V