IXGH30N60C3D1
DigiKey Part Number
IXGH30N60C3D1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXGH30N60C3D1
Description
IGBT 600V 60A TO-247AD
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 600 V 60 A 220 W Through Hole TO-247AD
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
IXYS
Gate Charge
38 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
16ns/42ns
Packaging
Tube
Test Condition
300V, 20A, 5Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
150 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3V @ 15V, 20A
Supplier Device Package
TO-247AD
Power - Max
220 W