IXTH10N100D2
DigiKey Part Number
IXTH10N100D2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTH10N100D2
Description
MOSFET N-CH 1000V 10A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel, Depletion Mode 1000 V 10A (Tc) 695W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.5Ohm @ 5A, 10V
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
200 nC @ 5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5320 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
695W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V