IXTH34N65X2
DigiKey Part Number
IXTH34N65X2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTH34N65X2
Description
MOSFET N-CH 650V 34A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 34A (Tc) 540W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
53 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3120 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
540W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
105mOhm @ 17A, 10V