IXTK140N20P is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
N-Channel 200 V 140A (Tc) 800W (Tc) Through Hole TO-264 (IXTK)
IXTK140N20P
DigiKey Part Number
IXTK140N20P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTK140N20P
Description
MOSFET N-CH 200V 140A TO264
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 500µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
240 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7500 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
800W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
TO-264 (IXTK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 70A, 10V