FR02C023JA1-R5000
DigiKey Part Number
670-2740-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-2740-1-ND - Cut Tape (CT)
670-2740-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR02C023JA1-R5000
Description
CONN FPC 23POS 0.2MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Cable End Type
Tabbed or Tapered
Manufacturer
JAE Electronics
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Plastic
Part Status
Active
Actuator Material
Plastic
Flat Flex Type
FPC
Features
Low Insertion Force (LIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
23
Current Rating (Amps)
0.25A per Contact
Pitch
0.008" (0.20mm)
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.10µm)
Termination
Solder
Housing Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Natural
Height Above Board
0.032" (0.81mm)