IL-AG5-14S-D3C1-A
IL-AG5-14S-D3C1-A
IL-AG5-14S-D3C1-A
DigiKey Part Number
670-1815-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IL-AG5-14S-D3C1-A
Description
CONN RCPT HSG 14POS 2.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Green 0.098" (2.50mm)
Category
Number of Rows
2
Mfr
Row Spacing
0.118" (3.00mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Color
Green
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.098" (2.50mm)