MA01F040VABBR300
DigiKey Part Number
670-MA01F040VABBR300TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-MA01F040VABBR300CT-ND - Cut Tape (CT)
670-MA01F040VABBR300DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA01F040VABBR300
Description
FLOATING SIDE B2B CONNECTOR, 40
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MA01F040VABBR300 Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.484" (12.29mm)
Number of Positions
40
Base Product Number
Pitch
0.025" (0.64mm)