TX24-40R-6ST-N1E
DigiKey Part Number
670-1385-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX24-40R-6ST-N1E
Description
CONN RCPT 40POS VERT GOLD
Detailed Description
40 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Through Hole Gold
EDA/CAD Models
TX24-40R-6ST-N1E Models
Mounting Type
Through Hole
Active
Mated Stacking Heights
12mm, 14mm, 18mm
Height Above Board
0.406" (10.30mm)
Number of Positions
40
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)