TX24-40R-LT-H1E
DigiKey Part Number
670-1386-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX24-40R-LT-H1E
Description
CONN RCPT 40POS R/A GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Through Hole, Right Angle Gold
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Features
Board Lock
Height Above Board
0.354" (9.00mm)
Number of Positions
40
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)