TX24-40R-LT-N1E
DigiKey Part Number
670-1387-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX24-40R-LT-N1E
Description
CONN RCPT 40POS R/A GOLD
Detailed Description
40 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Through Hole, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
TX24-40R-LT-N1E Models
Category
Pitch
0.050" (1.27mm)
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Height Above Board
0.354" (9.00mm)