TX25-120P-6ST-N1E
DigiKey Part Number
670-1429-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX25-120P-6ST-N1E
Description
CONN PLUG 120POS VERT GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TX25-120P-6ST-N1E Models
Mounting Type
Through Hole
Active
Mated Stacking Heights
12mm, 16mm, 18mm
Height Above Board
0.362" (9.20mm)
Number of Positions
120
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)