ER14335J-T 2/3AA
DigiKey Part Number
3027-ER14335J-T2/3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER14335J-T 2/3AA
Description
BATTERY LITHIUM 3.6V 2/3AA
Customer Reference
Detailed Description
2/3AA Lithium Thionyl Chloride 3.6 V Battery Non-Rechargeable (Primary)
Size / Dimension
0.57" Dia x 1.32" H (14.5mm x 33.5mm)
Termination Style
Solder Tab
Discharge Rate
75mA