ER14505J-T AA
DigiKey Part Number
3027-ER14505J-TAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER14505J-T AA
Description
BATTERY LITHIUM 3.6V AA
Customer Reference
Detailed Description
AA Lithium Thionyl Chloride 3.6 V Battery Non-Rechargeable (Primary)
Capacity
Series
Size / Dimension
0.57" Dia x 1.99" H (14.5mm x 50.5mm)
Packaging
Box
Termination Style
Solder Tab
Part Status
Active
Discharge Rate
100mA