ER34615J-S D
DigiKey Part Number
3027-ER34615J-SD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER34615J-S D
Description
BATTERY LITHIUM 3.6V D
Customer Reference
Detailed Description
D Lithium Thionyl Chloride 3.6 V Battery Non-Rechargeable (Primary)
Category
Voltage - Rated
Mfr
Capacity
Series
Size / Dimension
1.30" Dia x 2.42" H (32.9mm x 61.5mm)
Packaging
Box
Termination Style
Button Top (Extending)
Part Status
Active
Discharge Rate
230mA