EMDD101G102M1GV001E
DigiKey Part Number
709-EMDD101G102M1GV001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
709-EMDD101G102M1GV001ECT-ND - Cut Tape (CT)
709-EMDD101G102M1GV001EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMDD101G102M1GV001E
Description
CAP PASSTHRU 1000PF 100V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF Feed Through Capacitor 100V 1206 (3216 Metric), 3 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMDD101G102M1GV001E Models
Category
Voltage - Rated
100V
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric), 3 PC Pad
Type
Pass Through
Size / Dimension
0.124" L x 0.063" W (3.15mm x 1.60mm)
Capacitance
1000 pF
Height (Max)
0.050" (1.27mm)
Tolerance
±20%