LRC0201BS2N2GV001T
DigiKey Part Number
712-LRC0201BS2N2GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
712-LRC0201BS2N2GV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
712-LRC0201BS2N2GV001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRC0201BS2N2GV001T
Description
FIXED IND 2.2NH 300MA 260 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 260mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
260mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
4 @ 100MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
9.5GHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Type
Multilayer
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Supplier Device Package
0201 (0603 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)