Image for 16FHA-SM1-GAN-ETB(HF) is not available
16FHA-SM1-GAN-ETB(HF)
DigiKey Part Number
455-16FHA-SM1-GAN-ETB(HF)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16FHA-SM1-GAN-ETB(HF)
Description
FHA CONNECTOR (SMT/HEIGHT OF1.1M
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Height Above Board
0.044" (1.12mm)
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Cable End Type
Tapered
Series
Contact Material
Copper Alloy
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Housing Material
Resin
Flat Flex Type
FPC
Features
Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
16
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Termination
Solder
Housing Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.30mm