Image for STO-01T-110N is not available
STO-01T-110N
DigiKey Part Number
455-STO-01T-110N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STO-01T-110N
Description
TAB-ON TERMINAL STO-110 SERIES
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.146" (3.70mm) Quick Connect Female 20-24 AWG Crimp Connector Insulated
Category
Length - Overall
0.606" (15.40mm)
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Wire Gauge
20-24 AWG
Part Status
Active
Insulation
Insulated
Terminal Type
Standard
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Gender
Female
Contact Material
Brass
Tab Width
0.146" (3.70mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.020" (0.51mm)
Insulation Diameter
0.083" ~ 0.110" (2.10mm ~ 2.80mm)
Tab Length
0.248" (6.30mm)