A759BQ106M1HAAE105
DigiKey Part Number
399-A759BQ106M1HAAE105-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759BQ106M1HAAE105
Description
CAP ALUM POLY 10UF 20% 50V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 105mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A759BQ106M1HAAE105 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
19 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
380 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
105mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C