A759MS186M2CAAE090
DigiKey Part Number
399-14161-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759MS186M2CAAE090
Description
CAP ALUM POLY 18UF 20% 160V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 µF 160 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 90mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A759MS186M2CAAE090 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
97.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.944 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
18 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C