A765EB337M0ELAE014
DigiKey Part Number
399-A765EB337M0ELAE014TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A765EB337M0ELAE014CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A765EB337M0ELAE014DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A765EB337M0ELAE014
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 2.5V SMD
Detailed Description
330 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 14mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
A765EB337M0ELAE014 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
158 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.16 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Capacitance
330 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C