A7C0EB107M1EAAS065
DigiKey Part Number
399-A7C0EB107M1EAAS065-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A7C0EB107M1EAAS065
Description
ALU CAP HYBRID 100F 25V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 65mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
65mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C