C0603C474K9PACTU
DigiKey Part Number
399-C0603C474K9PACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0603C474K9PACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0603C474K9PACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C474K9PACTU
Description
CAP CER 0.47UF 6.3V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603C474K9PACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)