C1206C202KGRACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C202KGRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C202KGRACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C202KGRACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C202KGRACTU
Description
CAP CER 2000PF 2000V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2000 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL, High Voltage
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)