C1206C475K4RALTU
DigiKey Part Number
399-C1206C475K4RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C475K4RALTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C475K4RALTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C475K4RALTU
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206C475K4RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)