C1206T475K3RCLTU
DigiKey Part Number
399-C1206T475K3RCLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206T475K3RCLTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206T475K3RCLTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206T475K3RCLTU
Description
CAP CER 1206 COTS
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1206T475K3RCLTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
COTS
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)