C1206X202FBGACTU
DigiKey Part Number
399-C1206X202FBGACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206X202FBGACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206X202FBGACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X202FBGACTU
Description
CAP CER 2000PF 630V C0G/NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2000 pF ±1% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1206X202FBGACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.039" (0.98mm)