C2225C125KARACTU
DigiKey Part Number
399-C2225C125KARACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C2225C125KARACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C2225C125KARACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2225C125KARACTU
Description
CAP CER 1.2UF 250V X7R 2225
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C2225C125KARACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.061" (1.55mm)