EEV336M035S9GAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Chemi-Con
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EEV336M035S9GAA
DigiKey Part Number
EEV336M035S9GAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV336M035S9GAA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEV336M035S9GAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
168 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
520 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C