ESK226M100AE3AA
DigiKey Part Number
399-ESK226M100AE3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK226M100AE3AA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL TH
Detailed Description
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ESK226M100AE3AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
157.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C