ESK476M035AC3EA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ESK476M035AC3EA |
Description | CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ESK476M035AC3EA Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 120 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 180 mA @ 10 kHz |
Part Status Active | Lead Spacing 0.079" (2.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) |
Voltage - Rated 35 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 85°C | Base Product Number |