EXV336M050S9MAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 935
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1 302
Datasheet
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 500mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
EXV336M050S9MAA
DigiKey Part Number
EXV336M050S9MAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXV336M050S9MAA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EXV336M050S9MAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
245 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
350 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
500 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C