F861BZ105M310A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 196
Datasheet
In Stock: 0
1 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F861BZ105M310A
DigiKey Part Number
F861BZ105M310A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F861BZ105M310A
Description
CAP FILM 1UF 20% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
F861BZ105M310A Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.472" W (18.00mm x 12.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V