MPLC0730L4R7
DigiKey Part Number
399-10992-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-10992-1-ND - Cut Tape (CT)
399-10992-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLC0730L4R7
Description
FIXED IND 4.7UH 5A 41 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 5 A 41mOhm Max 2-SMD, J-Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPLC0730L4R7 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
41mOhm Max
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 120°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Wirewound
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Inductance
Size / Dimension
0.303" L x 0.264" W (7.70mm x 6.70mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
5.6A